NASIL LİSANS ALABİLİRİM

Federasyondan lisans almak isteyen sporcular öncelikle lisans almak istedikleri branşı belirleyerek lisans prosedürü için ilk adımı atacaktır. Tabii ki lisanslı sporcu olabilmek için ilk şart araç kullanmaya engel bir sağlık probleminin olmamasıdır. Lisans almak için aşağıda belirtilen ‘Lisans için gerekli evraklar’ bölümündeki evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Lisans Almak için Gerekli Evraklar

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi + Ehliyet Fotokopisi
  • Sağlık Raporu
  • 1 adet fotoğraf

Önemli Not:  Lisans İşlemleri 2014 tarihinden bu yana online olarak yapılmaktadır. Online Lisans İşlemleri için Tıklayınız.

* 45 yaş ve üzerindeki sürücülerin, sağlık raporuna ilave olarak, EKG kontrolünde stres testi yapıldığına ve başvuranın yarışabilir olduğuna dair belge temin etmeleri gerekir.

  • Lisanslar; Sürücü ve Yarışmacı olarak ikiye ayrılmaktadır.
  • Sürücü lisansları bireysel olarak yapılır.
  • Yarışmacı lisansları ise bireysel veya tüzel kişilik olarak alınabilmektedir. Tüzel kişilik lisansları Ralli, Historic Rally, Pist, Tırmanma, Drift, Offroad, Trial ve Karting Dayanıklılık branşlarında takım adına alınmaktadır.

Lisanslar; Mahalli, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere üç farklı kategoride sezonluk olarak Federasyondan alınabilmektedir.

Sürücü Lisansları branşlara göre farklılıklar gösterir. Ralli, Pist, Tırmanma, Rallikros, Drift, Offroad, Baja, Trial, Karting, Klasik Otomobil, Drag ve Slalom olmak üzere ayrılırlar.

Yarışmacı lisansları Ralli, Pist, Tırmanma, Rallikros, Drift, Offroad, Baja, Trial, Karting, Drag şeklinde sınıflanır.

Federasyondan alınan lisanslar 1 yıl süre ile geçerli olup her sene yeniden çıkartılması gerekir. Lisans başvurusu yapılmış ve kartı basılmış olan sporcularımızdan, ileriki yıllarda sadece sağlık raporu, 45 Yaş ve üstü ise EKG kontrolünde stres testi yapıldığına ve başvuranın yarışabilir olduğuna dair belge ve lisans tescil bedelinin ödendiğine dair belge istenir.

Tüm yarışlarda, sporcular ve yarışmacılar lisanslarını üstlerinde taşımak zorundadır ve görevliler tarafından istendiğinde veya idari kontrollerde lisansların ibrazı zorunludur.

Başvurular online olarak yapılabilmektedir. Online Lisans adresindeki gerekli alanlar eksiksiz doldurulmalı ve kuralların kabul edildiğine dair imza yerine geçen onay kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. Internet üzerinden kayıt sırasında dijital olarak vesikalık fotoğraflarınız, sağlık raporunuz, banka havale dekontunuz sisteme yüklenebilmektedir. Ayrıca ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilmektesiniz. Tüm işlemleri tamamlayarak kredi kartı ile ödemesini tamamlayan sporcularımız geçici lisans belgesini ve geçerli lisans numarasını bastırabilmektedir. Bu geçici lisans belgesinin yazıcıdan çıktısını almanız halinde sağlık raporunuz ile birlikte idari kontrolde gösterildiğinde yarışlara katılmanız mümkün olacaktır. 7 Gün içinde asıl lisans kartınız adresinize postalanacaktır.

Yabancı uyruklu sporcular, vatandaşı oldukları ülkenin ASN’ si tarafından lisansları olmadıklarına veya ilgili sezonun lisanslarını iade ettiklerine dair belge getirdikleri takdirde TOSFED’ den lisans alabilirler.

Lisans ile ilgili tüm bilgileri ‘Sporcu ve Organizatör Kulüp Lisans Tescil ve Vize Talimatında’, www.tosfed.org.tr internet adresinde TOSFED > Ana Statü ve İdari Talimatlar başlığı altında bulabilirsiniz.